Twitter najal bývalého designéra Applu do čela své divize pro virtuální a rozšířenou realitu

Součástí týmu Twitteru pro rozšířenou a virtuální realitu se stává Alessandro Sabatelli, bývalý designér Applu. Co ze spolupráce vzejde? Twitter se do vod vývoje virtuální reality neponořil zpočátku s takovou dávkou entusiasmu, jako Facebook nebo Google, ale jisté kroky na tomto poli již v poslední době podnikl. Platforma pro mikroblogging před nedávnem odkoupila firmu Magic Pony, zabývající se vývojem umělé inteligence. Bližší informace ke spojení těchto dvou významných týmů zatím nejsou k dispozici.

Twitter si své plány a zájmy přísně střeží a tak se dá odhadovat jen to, že spolupráce přinese pro uživatele ještě více možností, jak technologie využít opravdu naplno. Nyní se objevila zpráva, že řady zaměstnanců Twitteru rozšířil Alessandro Sabatelli, bývalý designér Applu. Podílet se má na rozvoji virtuální a rozšířené reality.

Sabatelli pracoval jako návrhář uživatelského rozhraní aplikací pro iOS, Mac a watchOS. Spolupracoval také se společností Ixomoxi, která se s produkty rozšířené a virtuální reality zaměřuje na „mládež tisíciletí na hudebních festivalech“.

Podle serveru UploadVR je Sabatelli nyní v Twitteru oficiálním ředitelem pro rozšířenou a virtuální realitu. Povede twitterovský tým pro rozvoj rozšířené reality v rámci Cortexu – týmu softwarových inženýrů, vědců a vývojářů, jehož součástí je nyní i Magic Pony.

Snímek obrazovky 2016-06-29 v 15.11.32

Nikdo z Twitteru prozatím přesnou Sabatelliho roli nespecifikoval, na svém profilu na síti LinkedIn však uvádí, že jeho cílem je „posílit nás všechny v prostorové počítačové revoluci“.

Twittter ve svém úsilí dohnat po všech stránkách ostatní giganty na poli sociálních sítí nikterak nepolevuje. Kdysi byl považován za největšího konkurenta Facebooku, nyní jej v mnohém předstihli Tumblr, Instagram a Snapchat – což platí zejména pro severoamerický trh. Facebook se mezitím rychle blíží k milníku 2 miliard aktivních uživatelů měsíčně.

A na co by se mohl Twitter na poli virtuální a rozšířené reality zaměřit? Mohlo by jít zejména o 360° videa na síti Periscope, ale úsilí bude zřejmě zaměřeno především na implementaci příslušných technologií do samotné platformy, aby se z užívání Twitteru mohl stát co nejvíce pohlcující zážitek.

Rozšířená realita (anglicky augmented reality) je čím dál populárnější technologie, kdy jsou do reálného obrazu přidávány virtuální interaktivní prvky. Její využití je velice široké od her až po vzdělávací aplikace. Virtuální realita dokáže do našeho všedního světa vnést svět zcela odlišný. Její velké využití zaznamenáváme například v herním průmyslu, využít se ale dá i v lékařství a jiných vědních disciplínách. Mnoho společností v současné době usilovně pracuje na prvcích pro virtuální realitu, ať už jde o brýle, nebo speciální rukavice.

Zeleny Panter