Xiaomi představil první notebook. Vypadá jako MacBook – a skoro se jmenuje jako MacBook.

Čínská společnost Xiaomi představila svůj první notebook. Designově velmi připomíná MacBook Pro a nese název…Mi Notebook Air. Říká se, že napodobování je nejupřímnější formou lichocení – a zjevně to platí i ve světě technologií. Čínská společnost Xiaomi nikdy neskrývala, že se Applem silně inspiruje, a její výrobky se velmi podobají těm, které produkuje cupertinská společnost. Stejně jako Apple se i Xiaomi hodně orientuje na design a vyprodukoval řadu smartphonů s názvem Mi Phone.

Klonování nyní povýšili na další level – světu byl představen první notebook, silně připomínající MacBook Pro a nesoucí název Mi Notebook Air. Ultratenký laptop se bude prodávat ve dvou velikostech – s 13,3-palcovým displejem a o váze 1,28 g a menší, s 12,5-palcovým displejem, vážící něco málo přes 1 kg. Baterie většího modelu by měla vydržet 9,5 hodiny na jedno nabití, přičemž za půl hodiny by se měl notebook nabít na 50%. Větší notebook bude osazen procesorem Intel Core i5-6200, menší pak procesorem Intel Core M3. Kapacita RAM pak bude u 13,3-palcového modelu činit 8GB, u menšího to bude o polovinu méně.

Notebooky ve stříbrné a zlaté barvě jako by vypadly z výrobní linky Applu. Disponují i přední webkamerou nebo například podsvícenou klávesnicí. Podobně, jako se MacBooky s macOS Sierra dají odemknout za pomoci Apple Watch, bude možné Mi Notebook Air odemknout díky chytrému náramku z produkce Xiaomi. Od MacBooků se Mi Notebook Air liší počtem portů, kterými Xiaomi rozhodně nešetří. K nabíjení bude Mi Notebook Air využívat USB-C port. Na boku počítače se dále nacházejí dva USB 3.0 porty, jeden 3,5mm audio vstup a dokonce i HDMI vstup.

Další věc, kterou Xiaomi od Applu neokopíroval, je cena. Větší Mi Notebook Air by měl stát v přepočtu necelých 18 400,- korun, menší pak zhruba 13 000,- korun. Otázka samozřejmě je, jaká cena bude stanovena u nás, pokud se zde Mi Notebook Air bude vůbec prodávat. Nechme se překvapit, jakou budou mít tyto levné klony macbooků fanouškovskou základnu.

Zeleny Panter