OS X El Capitan vs. macOS Sierra: v čem se liší?

V dnešním článku budeme porovnávat design, rozhraní a funkce operačních systémů OS X El Capitan a nového macOS Sierra. Který z nich bude nejideálnější právě pro vás? Na letošním WWDC Apple odhalil a předvedl svůj nejnovější desktopový operační systém s názvem macOS Sierra. Změnou názvu jej zařadil mezi ostatní OS se jmény iOS, tvOS a watchOS. Spolu se Sierrou přichází do vašich Maců řada nových funkcí, včetně hlasového ovládání Siri, které znáte z iPhonů a iPadů. Jak je u Applu zvykem, upgrade z El Capitan bude zcela zdarma, proto zdánlivě neexistuje důvod, proč na Sierru nepřejít. Jak je to ale ve skutečnosti? V první řadě potřebujete zjistit, zda je váš Mac vůbec kompatibilní s nejnovějším operačním systémem, protože downgrade na starší operační systém není zas taková legrace, jak by se mohlo zdát. Rovněž stojí za to si prostudovat, jaké vlastně novinky spolu se Sierrou dostanete do svého počítače.

Než se do článku pustíte, dovolíme si vás upozornit, že mezi verzí, kterou vám zde popisujeme, a finálním zářijovým vydáním mohou být jisté rozdíly. Dá se však předpokládat, že pokud se Sierra změní, pak rozhodně k lepšímu. Pokud váš Mac patří mezi kompatibilní zařízení, s největší pravděpodobností na Sierru budete chtít přejít stůj co stůj.

Design a rozhraní

Co se týče designu, podobá se Sierra svému předchůdci s názvem El Capitan. Jisté prvky, které se objevily v Yosemite a zůstaly v El Capitan, naleznete i u Sierry. V rozhraní však naleznete i pár rozdílů: objeví se široká nabídka aplikací (i třetích stran), ve kterých budete moci používat panely – jmenujme například Mapy, Mail, TextEdit nebo aplikace platformy iWork, zobrazení ve více oknech naráz však bude podporovat i plno aplikací, které nepocházejí přímo od Applu. Je to malý, ale logický krok, který vám určitě přijde vhod.

macos-sierra-tabs-ui-maps-100668275-large

Co se zobrazení týče, nabídne Sierra mód obrazu v obraze, podobný tomu, který se objevil v iOS 9 na novějších iPadech. Obraz v obraze vám dovolí při práci umístit okno s videem v Safari nebo iTunes do rohu obrazovky, zatímco pracujete na něčem jiném.

Funkce

Rozdíl mezi OS X El Capitan a macOS Sierra spočívá z velké části ve funkcích – tedy ne v tom, jak jednotlivé systémy vypadají, ale co dělají. Přichází plno nových funkcí, které rozhodně stojí za zmínku – podívejte se s námi na jejich stručný přehled.

Siri pro Mac

Tajné přání mnoha uživatelů se konečně splnilo. Mac můžete nyní ovládat hlasem díky rozeznávacímu modulu, který znáte z iPadu, iPhonu, Apple Watch a Apple TV. Byla jen otázka času, kdy bude hlasové ovládání Macu uživatelům umožněno – a není to jen proto, že windowsovská Cortana potřebovala konkurenci.

Je to velice praktická věc například pro prohlížení dokumentů, vyhledávání informací a obrázků. To, co jste dosud museli zadávat ručně do Spotlightu, brzy postačí jen vyslovit.

maxresdefault (1)

Apple Pay pro Mac

Apple Pay si našel cestu z ekosystému iOS do vašeho Macu. Mac sám o sobě ale zatím nezvládne verifikaci, která bude muset proběhnout na jiném zařízení.

Na webech určitých obchodníků se nyní objeví ikony Apple Pay – pokud této služby využijete, nákup dokončíte přes Touch ID na vašem iPhonu nebo prostřednictvím Apple Watch. Webů s podporou Apple Pay pro Mac bude jistě postupem času přibývat. Zpočátku bude Apple Pay pro Mac dostupný ve Velké Británii, Spojených státech, Kanadě, Austrálii, Číně a Singapuru.

apple-pay-websites-0002-1366x910

Auto unlock s Apple Watch

Řada fanoušků Applu doufala, že jim bude umožněno odemknout Mac za pomoci Touch ID na iPhonu. Místo toho Apple na WWDC oznámil něco, co vypadá jako mnohem pohodlnější způsob, ale bohužel tím zacílil na poměrně malý okruh uživatelů. Počítač nyní můžete odemknout svými Apple Watch.

Auto_Unlock_with_Apple_Watch

Synchronizace zařízení

Další novinkou je funkce Universal Clipboard. Je součástí platformy s názvem Continuity, která zajišťuje interakci mezi Macem a iOS zařízeními, a zjednoduší jejich uživatelům přenos z jednoho přístroje do druhého. Pokud zařízení budou sdílet stejnou Wi-Fi síť, můžete si mezi nimi posílat nejen texty, ale i odkazy nebo obrázky.

Sdílet můžete také celou plochu obrazovky zařízení. Soubory, které v Macu uložíte na plochu nebo do složky Dokumenty, budou přístupné z iCloud Drive na iPadu či iPhonu.

clipboard

Optimalizované úložiště

Optimalizované úložiště je nový způsob, jak posunout správu prostoru ve vašem Macu na vyšší úroveň. Aniž byste museli cokoliv provádět, zbaví vás například duplicitních souborů, nebo automaticky uloží položky, které nepoužíváte, do iCloudu.

Zprávy

Zprávy pro macOS Sierra se dočkaly omlazení – a to doslova. Důraz je kladen zejména na emotikony a doprovodné efekty při odesílání zpráv. Jedná se snad o jediné lehce kontroverzní vylepšení od Applu, protože se samozřejmě najde velké množství uživatelů, kteří by naopak uvítali co největší jednoduchost. Na zprávy budete moci reagovat podobně, jako na statusy na Facebooku, tedy klepnutím na jednu ze šesti ikon – palec nahoru, palec dolů, srdíčko, smích, otazník a vykřičník.

Fotky

Další z položek, které se v macOS Sierra dočkaly změn, jsou Fotky. Získaly novou funkci Memories, jejíž součástí je rozpoznávání obličejů, míst a událostí, a použití těchto informací k automatickému vytváření tématických, snadno přizpůsobitelných alb.

Cena, datum vydání a dostupnost

Jak El Capitan, tak Sierra jsou aktualizace, dostupné zdarma. Distribuce aktualizací operačních systémů bez placení je již nějakou dobu applovskou tradicí, naposledy museli uživatelé platit za OS X 10.8 Mountain Lion v roce 2012.

Je-li váš Mac kompatibilní, máte-li přístup do Mac App Storu a používáte-li Mac OS X Snow Leopard nebo novější, můžete nyní upgradovat na El Capitan zcela zdarma. Pokud váš počítač běží na starším operačním systému, můžete si Snow Leopard zakoupit v online Apple Storu a pak přes Mac App Store provést potřebné aktualizace. V tomto případě se ale přesvědčte, že je váš počítač s těmito aktualizacemi kompatibilní.

Ten, kdo splňuje podmínku nainstalovaného Snow Leopard nebo novějšího, bude moci na podzim (nebo v červenci v případě beta programu pro veřejnost) bez problémů upgradovat i na macOS Sierra. V současné době je Sierra k dispozici pouze registrovaným vývojářům a je stále ve zkušebním stádiu. Jste-li registrovaným vývojářem, můžete Sierru nainstalovat již nyní, musíte ale počítat s případnými chybami. Nedoporučujeme zkušební verzi instalovat na primární Mac, protože je pravděpodobné, že nebude fungovat zcela stoprocentně.

Betaverze pro veřejnost by již bugů měla mít o poznání méně, stále však ještě nepůjde o finální verzi. O zařazení do beta testovacího programu jsme psali již před časem.

Úplně všem uživatelům pak macOS Sierra bude k dispozici letos na podzim, přesné datum však zatím není známo.

Na kterých počítačích můžete jednotlivé operační systémy rozběhnout?

Sierra má vyšší požadavky než El Capitan, ale pokud svůj počítač naleznete na seznamu kompatibilních zařízení, mělo by vše jít bez problémů.

Které počítače podporují Mac OS X El Capitan?

 • MacBook 13 palců Aluminium Late 2008 MacBook 13 palců Early 2009 nebo novější
 • MacBook Air Late 2008 a novější
 • MacBook Pro 13 palců Mid 2009 a novější, 15 palců Mid/Late 2007 a novější, 17 palců Late 2007 a novější
 • Mac Mini Early 2009 nebo novější
 • Mac Pro Early 2008 nebo novější
 • iMac Mic 2007 nebo novější

Počítače, podporující macOS Sierra:

 • MacBook Late 2009 nebo novější
 • MacBook Air 2010 a novější
 • MacBook Pro 2010 a novější
 • Mac Mini 2010 a novější
 • Mac Pro 2010 a novější
 • iMac Late 2009 a novější

Revolučním skokem v operačních systémech sice Sierra není, jedná se však o významný krok kupředu s mnoha atraktivními novými funkcemi a vylepšeními. Je však náročnější než její předchůdce, proto je potřeba se před její instalací přesvědčit o stoprocentní kompatibilitě s vaším počítačem. Pokud se rozhodnete ještě před oficiálním vydáním vyzkoušet betaverzi, připravte se na možné drobné problémy, které by však nejpozději ve finální verzi měly být vyřešené. Podle ohlasů od vývojářů, kteří Sierru vyzkoušeli, však vypadá velice dobře a spolehlivě.

Zeleny Panter

Leave a reply