iPad i nadále v prodeji poráží tablety od Samsungu, Amazonu i Microsoftu

Byly zveřejněny výsledky prodejů tabletů za třetí fiskální čtvrtletí roku 2016. Možná vás nepřekvapí, že navzdory celkovému poklesu prodejů prvenství stále patří Applu. Ale tipnete si, který model je tím nejprodávanějším?

Apple zveřejnil výsledky za třetí fiskální čtvrtletí roku 2016, kde se potvrdilo, že od počátku března do konce června se prodalo 9,95 milionů iPadů. Prodeje iPadů sice reálně poklesly, přesto však poráží tablety od Samsungu, Amazonu i Microsoftu dohromady.

Tchajwanská společnost TrendForce nyní vydala nejnovější přehled čtvrtletních údajů, podle kterého Samsung, Amazon a Microsoft prodali 6 milionů, 2,2 milionu a 700 000 kusů, což v součtu činí 9,5 milionu – tedy o 450 000 méně, než činí počet prodaných iPadů. Navzdory poklesu prodeje se příjmy Applu z prodeje tabletů poprvé za desítku čtvrtletí zvýšil, a to díky výrazně vyšší prodejní ceně iPadů Pro. Cena 9,7-palcového iPadu Pro začíná na 18 790,- korunách, jeho 12,9-palcový sourozenec pak stojí od 24 990,- korun. Podle společnosti TrendForce ale iPady Pro nebyly klíčovým faktorem v počtu prodejů – tím je iPad Air 2.

„Nedostatek změn ve vzhledu a vysoká cena hrají proti sériím iPadů Pro. Spotřebitelé zatím v nejnovějších tabletech od Applu nevidí dobrý důvod k jejich koupi. 12,9-palcový iPad Pro se velice dobře prodával po dvě čtvrtletí, 9,7-palcový tablet však svůj lesk ztratil hned čtvrt roku po svém vydání. V závěru se tedy dá říci, že iPady Pro celkový prodej iPadů příliš výrazně neovlivnily – rozhodně ne tak, jak Apple očekával. Zásadním prvkem v celkovém prodeji byl iPad Air 2, který si zájem spotřebitelů získal mimo jiné poklesem ceny.“

Celosvětový prodej tabletů dosáhl ke konci tohoto června výše 33,45 milionů kusů. Kvartální pokles činí 4,8% a roční pak 8,8%. Tabletů značky Lenovo se prodalo 2,4 milionů kusů, u značky Huawei to bylo 2,2 milionů a u ASUSu pak 800 000 kusů. Zatím ještě není stoprocentně jisté, zda Apple ještě letos vydá nový tablet, spekuluje se však i o iPadu Pro 2.

Zeleny Panter