První týdny s novým iPhonem X

iPhone X

Před několika týdny byl zahájen prodej nového modelu telefonu iPhone.
Protože se jedná o model, který je uváděn k 10. výročí uvedení prvního modelu na trh, byl nazván netradičně iPhone X. Netradičních věcí bychom nalezli ale více, a protože jsme měli to štěstí a mohli jsme dlouhodobě telefon testovat, přinášíme vám dojmy z prvních týdnů používání.

 

Design

Hned první kontroverzní téma, které rozděluje uživatele, je samotný design telefonu. Telefon je totiž vyroben z rámu z chirurgické oceli, ke kterému je upevněna přední a zadní skleněná část s vystouplými čočkami fotoaparátu s dvojitou optikou. Díky použitým materiálům se jedná o koncepčně velmi povedenou kombinaci trvanlivých materiálů.
Velmi sympatický je také samotný rozměr telefonu, je vyšší než iPhone 8, nabízí ale stejné možnosti jako „plusko“. Přestože je telefon tlustší – rozdíl oproti iPhone 8 je 0,4 mm – a o něco těžší (o 10 gramů), drží se v ruce kupodivu velmi dobře.
Oleofobní vrstva předního displeje má při běžném umístění telefonu v zadní kapse kalhot tendenci rychle se škrábat, a proto doporučuji hned při nákupu vyřešit ochranu předního skla. Vystřídal jsem během posledních několika let výrobky širokého spektra dodavatelů a nejvíc jsem byl spokojený s produkty Panzer Glass, které tak mohu jenom a jenom doporučit.
Stejně jako osmá generace, je i iPhone X vodě odolný a v testu vydržel avizovaných 30 minut pod vodou. Osobně se domnívám, že je tato vlastnost určena spíše pro nechtěné pády telefonu do vody. Je potřeba myslet na to, že poškození zasažením kapalinou není záručně uznáváno.
Díky vyšší tuhosti rámu bude telefon také náchylnější k prasknutí skla. I pád z menší výšky už může znamenat, že praskne přední nebo zadní sklo. Proto bych doporučil zakoupit od prodejců dodatečné pojištění produktu proti pádu anebo výše uvedenému zasažení kapalinou a ochránit tak poměrně vysokou investici do tohoto chytrého telefonu.
Nová konstrukce telefonu také znamená, že nebude možné měnit jednotlivé součástky telefonu, ale vždy bude potřeba vyměnit přední nebo zadní díl. To také znamená, že cena za opravu bude výrazně vyšší než u předchozích modelů. Určitě se vyplatí investovat do ochrany skla a pojištění.

Displej

Po těch několika týdnech používání mne znovu překvapuje, jak skvělý displej iPhone X má.
Displej o velikosti 5,8″ má rozlišení 2436 × 1125 pixelů při hustotě 458 ppi. Pro srovnání – displej iPhone 8 má rozlišení 1334 × 750 pixelů. Displej pokrývá celou plochu přední strany kromě krátké výseče v horní části, kde je mimo přední kamery a reproduktoru umístěna infračervená kamera, přisvětlovací dioda a bodový projektor pro Face ID.
Zajímavé je srovnání typického kontrastu displeje, který je u iPhone X v poměru 1 000 000:1, u iPhone 8 pouhých 1400 :1.
Displej tak působí celkově velmi jasným dojmem a ve tmě je černá téměř černá. Navíc poprvé v historii chytrých telefonů Apple je použita technologie Organic Light Emitting Diode (OLED), která má také díky absenci samostatného podsvícení nižší spotřebu. Zobrazování na displeji je u aplikací, které jsou pro iPhone X již optimalizovány, velmi přehledné a příjemné. Co mi však trochu chybí, je landscape mód z „plusek“. Sloupcové uspořádání aplikace Mail by se velmi hodilo.

 

Face ID

Další velkou novinkou je funkce Face ID, která u iPhone X nahradila Touch ID. Místo skenování otisku prstu tak dochází ke skenování obličeje uživatele. O této technologii toho bylo v odborném tisku napsáno až dost. Jaké jsou ale praktické zkušenosti?
První nastavení je velmi snadné a ve dvou po sobě následujících krocích zmapuje zhruba 30 000 bodů, ze kterých sestaví přesnou hloubkovou mapu obličeje. Infračervená kamera při autentizaci sejme obrazec těchto bodů a data porovná s daty uloženými v modulu Secure Enclave, který je součástí čipu A11 Bionic. Díky infračervenému senzoru rozpozná obličej i ve tmě.
Testoval jsem varianty s brýlemi i bez nich a dále s čepicí – vše bez problémů. Samotné odemykání telefonu je velmi příjemné a intuitivní. Stačí přístroj zvednout, rozsvítí se displej a dojde k automatické autentizaci. Mám pocit, že tento proces je srovnatelný s procesem autentizace Touch ID na iPhone 7. Navíc lze Face ID použít při nákupech v App Store anebo při zadávání citlivých hesel v Safari. Proces autentizace je (například) v App Store přímočařejší bez jakýchkoliv zbytečných dialogů. Vše lze dodatečně nastavit v Nastavení > Obecné > Face ID a zadat kód. Při vydání první verze operačního systému iOS 11 zde bylo několik chyb, které způsobovaly špatnou detekci obličeje. Detekce nyní funguje o poznání lépe a odemykání telefonu je velmi rychlé a snadné. Přesto jsem zaznamenal situaci, kdy jsem telefon nemohl s pomocí Face ID odemknout a kód pro odemčení telefonu jsem nemohl vyvolat. Zřejmě bude ještě potřeba nějaká setinková aktualizace. Do budoucna však přinese uživatelům velké výhody. Dokážu si představit například aplikaci banky, využívající tento postup pro ověření platby.

Kde je tlačítko Home?

Není? Není. Prostě není. Tlačítko Home bylo nahrazeno gesty u spodní hrany lišty, popřípadě gesty u levé a pravé horní hrany telefonu. Tato změna mi činila asi největší problém při používání telefonu. Časem si člověk zvykne, nicméně těch 10 let používání tlačíka Home se muselo nějak projevit. Naštěstí je jako nápověda na displeji zobrazena jasná krátká horizontální čára, která slouží jako připomínka toho, co dělat v případě, že hledám chybějící tlačítko. Rád bych na tomto místě upozornil na jedno gesto, které je standardně vypnuté.

Jde o „Dosah“, který se zapne v Nastavení > Obecné > Zpřístupnění. Vřele jej doporučuji, protože s tímto gestem je práce na vysokém displeji iPhone X mnohem jednodušší.

Výkon

Chytrý telefon iPhone X pohání proprietární šestijádrový procesor A11 s futuristickým názvem Bionic se šesti grafickými jádry, pohybovým koprocesorem M11 a 3 GB operační pamětí. V testech výkonu iPhone X naprosto překvapil. Oproti iPhone 7 je jeho výkon zhruba o 30% vyšší. Ještě zajímavější je pak nárůst výkonu při použití multitaskingu, kde iPhone X dosahuje až 70 % nárůstu výkonu a dalších 70%, pokud není čipset A11 používán. Odhaduje se, že podobného výkonu dosáhnou ostatní výrobci v roce 2019.
Procesor A11 navíc zahrnuje jednotku pro neurální zpracování, která se používá například pro rozpoznání obličeje. Je schopná zpracovat neuvěřitelných 600 miliard operací za vteřinu. „Naučí“ se tak rozpoznat obličej a zároveň identifikovat, jestli jste si nenechali narůst knír. Mimochodem, bezpečnost je prioritou a žádná informace vyplývající z těchto výpočtů se neodesílá do společnosti Apple. Kromě výrazně vyššího výkonu procesoru nabízí iPhone X delší výdrž baterie. Doba volání poskočila ze 14 hodin modelu iPhone 8 na neuvěřitelných 21 hodin. Bezdrátové přehrávání hudby pak ze 40 hodin na 60 hodin. Navíc lze telefon nabíjet bezdrátově. Stačí vám k tomu jakákoliv Qi nabíječka.

Fotoaparát

Poslední velkou novinkou je nový dvojitý 12megapixelový fotoaparát. První takové řešení se objevilo na prvních „pluskách“ a přineslo tehdy portrétní režim a optické zvětšení. Fotoaparát na zadní straně telefonu se skládá ze dvou nových objektivů. První z nich je šestičlenný objektiv s clonou ƒ/1,8. Je vybaven optickou stabilizací obrazu a větším a rychlejším senzorem. Druhý je teleobjektiv s clonou ƒ/2,4. Ten používá technologicky špičkové řešení sedmi magnetů s vlastním systémem optické stabilizace obrazu. Ve spojení se širokoúhlým objektivem umí navíc optický zoom. Portrétní režim doznal zásadních změn a je teď výrazně lepší. Má ostřejší detaily a přirozenější rozostření pozadí, dosahuje lepších výsledků při slabém světle a pracuje i s bleskem. Velkou novinkou je režim Portrétní nasvícení, který vychází z principů fotografického osvětlení. Spojením hardware fotoaparátu, který vnímá hloubku, a software, který provádí mapování tváře, tak vytváří realistický efekt studiových světel. Ty lze navíc později při dalších úpravách měnit. Jednotlivé režimy, které jsou zatím k dispozici:

  • Přirozené světlo – v tomto režimu se zaostřuje na obličej a pozadí je rozostřené.
  • Studiové světlo – obličej se nasvítí jasněji a dodá tak snímku čistotu.
  • Obrysové světlo – výrazné rozdíly mezi světlými a tmavými oblastmi dodají fotografii dramatický náboj.
  • Jevištní světlo – zde je obličej nasvícený přímým světlem na temně černém pozadí.
  • Jevištní reflektor – stejný jako efekt jevištního světla, pouze v černobílém provedení.
  • Inteligentní obrazový signálový procesor vyvinutý společností Apple rozpoznává objekty, lidi, pohyb a světelné podmínky ve scéně.

 

K vlastní optimalizaci dochází hned při spuštění aplikace, tedy ještě před stisknutím spouště. Žádnou prodlevu při nabírání snímků nezaznamenáte. Videa s iPhonem X jdou ruku v ruce s vyšší kvalitou fotoaparátu. Navíc nový enkodér videa dosahuje optimální kvality obrazu jeho zpracováním v reálném čase. A jak jsme zmiňovali v článku o iOS – díky kompresi HEVC se video uloží ve stejné kvalitě jako dřív, ovšem s poloviční velikostí. 4K video lze nahrávat až při 60 fps, zpomalené video v rozlišení 1080 p až při 240 fps. Další variantou natáčení je tzv. Časosběr, který vyžaduje přípravu a trpělivost při natáčení. Výsledky však rozhodně stojí za to.

Závěrem

Výroční model iPhone X dostál svému poslání a stal se nejlepším vyrobeným chytrým telefonem iPhone. Laťku výkonu posunul o několik let dopředu. Nové možnosti fotoaparátu navíc nabízí majitelům vytvářet naprosto úžasné fotografie. Je nabit technologiemi budoucnosti – například Face ID si dokážu bez problémů představit i na počítačích Mac.

Kde vidím hlavní nedostatky, je softwarová část. Občas je vidět, že například aplikace nejsou optimalizovány a působí tak trochu nepřirozeně.
Jsem přesvědčen, že je spíše otázkou času, než se všechny softwarové chyby odstraní.
Sečteno a podtrženo – prostě, povedl se. 🙂

 

Originál článku si můžete přečíst v časopisu font 

 

 

Comments
Ivan Malík

CEO at Etnetera Logicworks s.r.o.