Společnost Apple v tichosti představila nový MacBook Pro 16", který trochu nečekaně nahrazuje poslední model MacBook Pro 15" z května tohoto roku. Nový model jasně cílí na vývojáře, fotografy, filmaře, vědce, hudební producenty a další profesionály vyžadující nekompromisní výkon. Kromě zlomového posunu k vyšší úhlopříčce displeje překvapil obrovskou kapacitou úložiště a operační paměti, grafickými kartami nové generace nebo vyšší výdrží baterie.

Apple MacBook Pro 16

Největší Retina displej

Před 8 lety vydala společnost Apple svůj poslední „velký“ přenosný počítač MacBook Pro 17" (model Late 2011). Ten byl pak nahrazen modely s Retina displejem, které nabídly výrazně vyšší rozlišení obrazovky s menší úhlopříčkou. Někteří uživatelé ale nedají na své „sedmnáctky“ dopustit, a používají je dodnes.

Vše naznačovalo tomu, že Apple myšlenku většího displeje opustil nadobro. A to až do letošního roku, kdy začaly prosakovat zprávy o novém modelu s větší úhlopříčkou. Zprávy se staly skutečností a nový model, který je nepatrně větší a těžší, nabízí displej s 16" úhlopříčkou, jasem stále dosahujícím brilantních 500 nitů a s barevným gamutem P3.

K tomu navíc přidává variabilní frekvenci zobrazování, vyšší hustotu pixelů 226 ppi a větší rozlišení 3072 x 1920 pixelů. V porovnání s předchozím modelem tak poskytuje o 14% větší pracovní prostor. Každý displej je při výrobě samozřejmě zkalibrován a jsou nastaveny správné hodnoty pro gamu, bílý bod a primární barvy.

 

Nová klávesnice Magic Keyboard

Displej byl však jenom zahřívacím kolem. MacBook Pro 16" je vybaven (staro)novým typem klávesnice označovaným jako Magic Keyboard. Ta procházela při vývoji rozsáhlými výzkumnými a uživatelskými studiemi s ohledem na spolehlivost a komfort uživatele. Jde o klávesnici s nůžkovým mechanismem, která nahrazuje předchozí tři problematické generace motýlkových mechanismů.

Systém se zdvihem 1 mm v kombinaci s vylepšenou stabilitou kláves vám dopřeje pohodlné a tiché psaní – tedy podobný pocit ze psaní jako například u modelů MacBook Pro 2015 a vyšší stabilitu jednotlivých kláves, kterou znáte z motýlkových klávesnic. K tomu přispívá také nový typ gumové membrány, který si vyvinula společnost Apple sama.

Apple MacBook Pro 16

Další novinkou je oddělená klávesa Escape a tlačítko Touch ID. Nebude tak již docházet k náhodnému stisku jedné nebo druhé klávesy při nervózním rytmickém poklepávání na klávesnici. Šipky doznaly příjemných změn a vracejí se k tvaru obráceného písmene T. Teď mají všechny stejnou velikost a lze s nimi pracovat opět „po hmatu“.

 

Vylepšený termoregulační design

Pokud jste někdy přemýšleli nad tím, proč jsou přenosné počítače (navzdory „papírové“ podobě se stolními protějšky) pomalejší, je to právě jejich rozměr. Systém chlazení je výrazně menší a tedy méně účinný. Navíc nelze použít aktivní prvky – např. vodní chlazení nebo velké chladiče. Proto jsou přenosné počítače konstruovány tak, aby docházelo k co nejnižší tvorbě tepelné energie a komponenty jsou často méně výkonné – počínaje procesorem a grafickou kartou konče.

Apple MacBook Pro 16

Tým, který stojí za novým MacBookem Pro 16" však přišel s vylepšeným modelem tepelné architektury, která je výrazně účinnější a zajišťuje, že systém může běžet po dlouhou dobu s vyšším výkonem. Posuďte sami – například ventilátor je vybaven prodlouženými lopatkami a většími průduchy, díky kterým je průtok vzduchu systémem o 28% vyšší. Chladič procesoru je o 35% větší a efektivněji odvádí teplo. Dohromady tato vylepšení umožňují tepelně zatížit MacBook Pro 16" o 12 wattů. Opět v porovnání s květnovým modelem a zvýšit jeho celkový výkon.

 

Výkonné procesory a rychlejší paměť

Ať už kompilujete kód, mícháte novou desku, editujete videa z více kamer nebo renderujete 3D animace, potřebujete výpočetní výkon. Potřebujete. Výkon. Tečka. A tentokrát dostanete pořádnou porci v podobě 6 jádrových i7 nebo 8 jádrových i9 procesorů Intel 9. generace. Ten nejvýkonnější z nich – osmijádrový Intel i9 2,4 GHz s Turbo Boostem 5,0 GHz nabízí oproti čtyřjádrovému MacBooku Pro 13" více než dvojnásobný výkon.

Apple MacBook Pro 16

Operační paměť ovšem nezůstává zahanbena vzadu a její taktovací frekvence poskočila o 11% na 2666 MHz. A aby společnost Apple dostála přídomku „Pro“, nabízí poprvé modely s kapacitou 64 GB. Profesionálové mají v  rukou nástroj, který umožňuje splnit jejich nejtajnější pracovní sny a žádná animace nebude dostatečně dlouhá.

 

Grafika příští generace

Pokud vám překvapení, která nový MacBook Pro 16" přináší, ještě nestačila, je tu jedno, které je naprosto zásadní. Tím jsou použité modely grafických karet a enormní nárůst výkonu ve srovnání s předchozím modelem MacBook Pro 15".

Historicky byla Achillovou patou počítačů Apple právě grafická karta. Nové počítače byly většinou osazeny ne zcela aktuálními modely grafických karet. Jako extrémní příklad může posloužit Mac Pro (model 2009) s grafickou kartou NVIDIA GeForce GT 120 512 MB nebo high-endový MacBook Pro 15” (model 2016), který se dodával s kartou Radeon Pro 450 2 GB.

Apple MacBook Pro 16

Apple tentokrát překročil vlastní stín, vyslyšel prosby profesionálů a počítače vybavil grafickými kartami AMD Radeon Pro 5300M nebo AMD Radeon Pro 5500M. Standardní konfigurace vybavená kartou Radeon Pro 5300M 4 GB o neskromných 110% výkonnější než AMD Radeon Pro 555X, který se dodával ve standardní konfiguraci květnového modelu. U vyšších sestav je tento rozdíl stále markantní – například AMD Radeon Pro 5500M 8 GB je oproti kartě Radeon Pro Vega 20 při gradingu v DaVinci Resolve rychlejší až o 80%. Navíc jde o nové grafické karty z řady 5000M, kterou výrobce představil poměrně nedávno a zcela nepochybně o první grafické karty vyrobené 7 nm technologií a použité v prenosných počítačích Apple.

 

První přenosný počítač s úložištěm 8 TB

Dva standardní modely se dodávají s kapacitou interního úložiště 512 GB a 1 TB respektive. A aby těch prvenství nebylo málo, počítač lze také zakoupit poprvé s interním úložištěm o kapacitě 8 TB – největším SSD úložištěm v Apple notebooku. Tento vskutku monstrózní úložný prostor využijí především profesionálové s rozsáhlými knihovnami a velkými projekty – hudební producenti, fotografové a filmaři. Evidentně zde platí jakási varianta Moorova zákona, kdy s větším úložištěm přichází více dat a s více daty pak potřeba většího úložiště.

 

Vyšší věrnost zvuku

Profesionální hudebníci i běžní fanoušci ocení zcela nový šestikanálový audio systém, který podává velmi věrný prostorový obraz. Patentovaný systém dvojic reproduktorů potlačuje nežádoucí vibrace a ruší potenciální zkreslení. Hudba tak zní mnohem čistěji a přirozeněji a jsou slyšet nižší basové frekvence – až o půl oktávy níže.

Apple MacBook Pro 16

Stejně tak byl vylepšen systém mikrofonů. Ten se skládá ze tří současně zapojených směrových mikrofonů s prostorovým filtrováním (jde vlastně o směrové formování paprsku). Výsledkem je výrazně vyšší odstup signálu od šumu a vlastní šum až o 40% nižší – opět v porovnání s předchozím modelem. Doporučuji shlédnout a poslechnout rozhovor, který byl pořízený vestavěnými mikrofony a zachycuje i ​​ty nejtišší detaily.

 

 

V rozhovoru zmiňuje marketingový víceprezident techniku automatického snímání pozice uživatele pro zajištění dokonalého snímání a reprodukce zvuku. Vzorkovací frekvence systému 96 kHz a rozlišení 24 bitů.

 

Baterie a nabíjení

Novinkou je nový napájecí adaptér o výkonu 96 Wattů, který dobíjí vestavěnou lithium‑polymerovou baterii s kapacitou 99,8 Wh. Výdrž baterie je pak neuvěřitelných 11 hodin práce s webem nebo při sledování videa, což je o hodinu déle v porovnání s předchozím modelem.

Apple MacBook Pro 16

Nemá smysl se přít o to, jestli jde o nejlepší přenosný počítač, který Apple kdy vyrobil. Smyslem je užitek, který takto výkonný nástroj nabízí v poměru k pořizovací ceně. Větší úhlopříčka, až dvojnásobný výkon procesoru, dramatické navýšení výkonu grafické karty, lepší klávesnice, lepší audio systém a delší výdrž baterie za cenu stejnou jako předchozí model. Myslím, že MacBook Pro 16" bude trhák. 

zdroj: www.apple.com, www.cnet.com