Ovládněte obývací pokoj s tvOS 13

Centrum domácí zábavy Apple TV 4. a 5. generace aktualizaci na tvOS 13. Aktuálně probíhá veřejné beta testování a my se tak můžeme podívat podívat již teď, jaké změny nový tvOS na podzim přinese.

První změny se týkají základního uživatelského rozhraní. Pokud se totiž při výběru aplikace zastavíte na některé dlaždici, může se spustit ukázka přes celou obrazovku. V praxi se pak teoreticky můžeme setkat se situací, kdy se při výběru aplikace HBO GO spustí ukázka filmu, který právě vyšel nebo v případě aplikace Hudba, se pustí ukázka nového videoklipu.

 

Naprosto zásadní novinkou je podpora více uživatelských účtů. Doposud Apple TV podporovala pouze jedno Apple ID a služby, které byly s tímto Apple ID spojeny. Od verze tvOS 13 si může každý člen domácnosti vytvořit vlastní účet a přihlásit se pod svým vlastním Apple ID. To znamená přístup pouze ke svým fotografiím na iCloudu, nákupům v App Store a dalším funkcím. Toto rozlišení přináší sebou lepší rodičovskou kontrolu tím, že pro samostatný dětský účet lze nastavit vhodnosti obsahu. Oddělené uživatelské účty budou mít vliv na doporučování obsahu, které se stane přesnějším. Bude totiž vycházet z toho, co zajímá jen vás a výsledky nebudou zkresleny hledáním ostatních členů rodiny. Plynulé přecházení mezi profily zajistí nové kontrolní centrum. To se vyvolá přidržením tlačítka Apple TV App/Plocha. V kontrolním centru je možné ovládat přehrávání, uspat Apple TV, přepnout na jiný profil nebo třeba otevřít vyhledávání a AirPlay.

 

Mezi další novinky patří funkce ‘’obraz v obraze’’, kterou můžete znát z macOS. Umožní sledování videa v malém okně v popředí, zatímco přes celou obrazovku běží jiná aplikace. U hraní her tak mohou Ti, kteří to zvládnou, sledovat fotbalový zápas 🙂 Apple se rozhodl podpořit hraní na Apple TV a tak bude od podzimu podporovat herní ovladače k Xboxu a Playstationu. Podpora ovladčů se plánuje také pro platformu macOS a nejspíše iOS. Tato zpráva obzvlášť potěší v kombinaci s plánovanou službou Arcade. Ta nabídne za pravidelný měsíční poplatek přístup k více než stovce her a to až pro 6 uživatelských účtů! Mezi očekávané tituly patří např. bojová hra LEGO Brawls, adventura Beyond A Steel Sky nebo post-apokalyptická strategie Overland.

 

Předposlední novinka potěší nejvíce fanoušky karaoke. Aplikace Hudba nově umožní zobrazit text u právě přehrávané skladby. Ten sice není zvýrazněný ale k autentickému karaoke zážitku už není daleko. Ostatním uživatelům přinese tato funkce intenzivnější zážitek při přehrávání skladeb – od teď budete vědět, co že to interpretr zpívá a že Beatles nezpívají „koza“, ale „cause I“ 🙂

 

Posledním překvapením je, že se Apple spojil s BBC Natural History a tvůrci pořadu Modrá Planeta, který dostal na IMDB hodnocení 9,3/10 hvězdiček a stal se jedním z nejlépe hodnocených seriálů všech dob a společně vytvořili něco unikátního. Je pravda, že jsme tu měli spořič obrazovky z vesmíru a záběry byly naprosto úchvatné, nicméně s tvOS 13 přichází spořič se záběry pod hladinou oceánu! Apple TV se tak pomalu, ale jistě stává centrem domácí zábavy – od větší personalizace Apple ID účtů, větší podporu herních ovladačů až po úžasné vizualizace.

autor: Jakub Marek

Comments
Logicworks