Nemusí jít zrovna o váš nejoblíbenější softwarový balík od Applu. Setkání s iTunes ale nemine nikoho a my vám chceme ukázat, že si tuto aplikaci můžete snadno a rychle zkrotit, urychlit si práci a možná i objevit to, co vám dosud bylo skryto.

Přidat k nadcházejícím namísto playlistu

Playlisty jsou zajisté velice dobrá věc - a v iTunes si s nimi můžete dosytosti pohrát - ale jsou chvíle, kdy jen chcete jednorázově seřadit pár songů za sebou podle toho, jak zrovna máte náladu. Právě pro tyto příležitosti je tu funkce „Přidat k nadcházejícím“.
 • Najeďte myší na název skladby a klikněte na tři tečky vpravo. Poté klikněte na „Přidat k nadcházejícím“, čímž postavíte skladbu „do fronty“.

Snímek obrazovky 2016-04-26 v 14.15.18

Najděte skladby, které vlastně nepotřebujete

Pokud se o svou iTunes knihovnu nebudete řádně starat, hrozí, že se z ní stane nepřehledné skladiště alb a skladeb, o které už nemáte zájem. Vyplatí se tedy strávit nějaký čas tříděním skladeb podle toho, jestli je máte v plánu poslouchat, či ne. Můžete to udělat tak, že se dopátráte toho, které skladby nejčastěji přeskakujete.
 • V horní části okna iTunes klikněte na Moje hudba a z menu vpravo vyberte Skladby. Poté klikněte na „Zobrazit sloupce“ a pak „Vynechání“.

Snímek obrazovky 2016-04-26 v 14.28.37

Buďte kreativní v komentářích

Pole pro komentáře jste možná zcela přehlédli. Může však jít o poměrně užitečnou pomůcku při prohledávání hudby, filmů i pořadů. Chcete identifikovat všechny instrumentálky ve vaší knihovně? Označit filmy, které si pouštíte při špatné náladě? Použijte sekci komentářů pro umístění příslušných tagů. Zkuste si je přirovnat ke štítkům v Gmailu a udělejte si z komentování rychlou pomůcku pro seskupování souborů podle vámi určených kritérií.
 • Vyberte skladbu a klikněte na ni pravým tlačítkem myši nebo dvěma prsty na touchpadu. Vyberte „Informace“ a ve spodní části okna přidejte, co potřebujete.

Snímek obrazovky 2016-04-26 v 14.40.13Mějte filmy na zřeteli

Řada z nás si zvykla při práci či brouzdání na internetu jedním okem sledovat oblíbený film nebo seriál. iTunes vám naštěstí umožňuje zachovat okno s přehráváním vždy na vrchu.
 • V menu v horní části obrazovky zvolte Předvolby a v okně předvoleb klikněte na Pokročilé. Zde zaškrtněte volbu „Udržovat přehrávané video v popředí“.

 

Snímek obrazovky 2016-04-26 v 14.47.31

Upravujte přebaly

Mnozí z nás si zvykli přidávat ke skladbě přebal příslušného alba. Víte ale, že totéž můžete udělat i u importovaných filmů a televizních pořadů? Namísto náhledu, který za vás náhodně vybraly iTunes, můžete vybrat vlastní obrázek.
 • Klikněte pravým tlačítkem myši nebo dvěma prsty na touchpadu na název filmu, zvolte Informace -> Grafika -> Přidat grafiku.
Pozor: tyto úpravy je možné provést u filmů a pořadů, které jste sami do iTunes importovali.

Kopírujte skladby do Android zařízení

iTunes si s Androidem nerozumí, ale skladby z iTunes můžete kopírovat a vkládat stejným stylem, jako kdybyste pracovali v Průzkumníku nebo ve Finderu.
 • Připojte své Android zařízení pomocí USB kabelu a v iTunes si zvolte svůj playlist. Pomocí ctrl+A vyberte skladby, pomocí ctrl+C kopírujte a ctrl+C použijte ke vkládání do vašeho smartphonu či tabletu. Pozor - při práci na Macu nepoužívejte klávesu control, ale cmd.

Organizujte své aplikace

Obzvlášť po příchodu Apple Music se může zdát, že váš iPhone již iTunes k životu tolik nepotřebuje. Jedním z důvodů, proč byste své zařízení přece jen měli čas od času k iTunes připojit, je možnost udělat si pořádek ve svých aplikacích, a to způsobem, který může být snadnější než poklepávání na displej mobilu.
 • V iTunes klikněte na ikonu vašeho mobilního zařízení a v levém panelu pak na Aplikace. Vpravo se vám zobrazí všechny obrazovky vašeho zařízení, kde pak můžete aplikace přemisťovat i odstraňovat.

Eliminujte duplicitní položky

Duplicitní položky mohou váš pečlivě vytvořený playlist značně narušit, proto bude dobré se jich zbavit.
 • V menu v horní části obrazovky klikněte na Zobrazení a zvolte Zobrazit duplikáty.
 • Podržte klávesu Shift (Win) nebo option/alt (Mac) při klikání na Zobrazení a ukáže se vám možnost zobrazení přesných duplikátů.
Pozor - uvedený postup platí vždy pro aktuální seznam stop.

Snímek obrazovky 2016-04-26 v 15.36.49

Označte své oblíbené skladby

Kdysi sloužily malé čtverečky vedle názvů skladeb k tomu, abyste určili, které skladby se přesunou do vašeho zařízení. Samozřejmě je tak můžete používat i nadále, ale můžete tímto způsobem spravovat i své playlisty.
 • Když kliknete pravým tlačítkem myši na „odškrtávací“ box vedle skladby, můžete vybrat, co se skladbou provedete - včetně toho, že ji označíte jako „To se mi líbí“.

Ovládejte iTunes svým iPhonem

Nemusíte se zvedat z pohovky nebo postele, abyste operovali s iTunes ve svém počítači. Udělejte ze svého iOS zařízení dálkové ovládání! Pokud je váš počítač připojen na stejnou Wi-Fi, jako vaše iOS zařízení, můžete iTunes ovládat ze svého iPhonu či iPadu.
 • V menu v horní části obrazovky v sekci Soubor aktivujte Domácí sdílení, totéž proveďte ve vašem iOS zařízení v Nastavení -> Hudba v nejspodnější části menu.
 • V App Store stáhněte aplikaci Remote. Po spuštění aplikace už jen následujte pokyny.
TAGY: itunes