OS X El Capitan: Problémy s oprávněním souborů na disku jsou minulostí

Opravy oprávnění souborů jsou již dlouhou dobu běžnou činností mnoha uživatelů počítačů typu Mac. Toto ověřování se vždy provádělo pomocí aplikace Disková utilita a dlouho se spekulovalo o tom, jaká je vlastně účinnost. S příchodem nového systému OS X El Capitan již není potřeba spekulovat.

V čem ovšem spočívá oprava oprávnění na disku? Jedná se o nastavení, které určuje, zda je možné daný soubor bezpečně přečíst, spustit, popřípadě do něj nějakým způsobem zapisovat. Pokud má soubor špatně nastavené oprávnění, nemusí software fungovat zcela správně.

V novém systému OS X El Capitan jsou ovšem oprávnění systémových souborů automaticky chráněna. Není tak potřeba nic ověřovat a opravovat pomocí Diskové utility.

Jak se vše změnilo

Operační systém El Capitan pracuje s počítači Mac postavených od roku 2007, takže je tu dobrá šance nainstalovat nový systém na starší zařízení. V nové verzi je k dispozici hned několik nových funkcí pro zlepšení produktivity a výkonnosti, kam se bezesporu řadí i přepracovaná aplikace Disková utilita.

Tato aplikace je již dlouhou dobu nástrojem ve složce Utility, ale pokud jste ji ještě nenašli a nepoužili, nic se neděje – mnoho uživatelů Mac OS X tuto aplikaci ještě neotevřelo. Pokud ovšem budete chtít přeformátovat pevný disk, nebo si vytvořit samostatné oddíly a opravit oprávnění disku, pravděpodobně budete muset tuto aplikaci otevřít.

V systému OS X El Capitan tedy není nutné manuálně opravovat povolení na disku, jelikož systém si všechny potřebné opravy dělá sám a automaticky. Tato možnost se tak s příchodem nového systému stala nadbytečnou, a to díky lepší integritě souborů.

Otázkou však zůstává, zda oprava oprávnění souborů měla skutečně nějaký prospěch, přinejmenším za posledních několik verzí OS X. Osobně si myslíme, že tak úplně ne. Již dlouhou dobu se jednalo pouze o „old-school“ opravný prostředek, který nabídl řešení pro všechny druhy problémů, ale zřídka kdy se s jeho použitím něco vyřešilo.

Nová Disková Utilita. Nejen nový vzhled.

V systému OS X El Capitan vypadá Disková utilita zcela odlišně, než tomu bylo v případě předchozích verzí. Zde je obrázek, jak vypadala disková utilita dříve:

A takhle vypadá Disková utilita s příchodem OS X El Capitan:

Dlouho se mluvilo o tom, že hlavním zaměřením systému El Capitan bude hlavně zlepšení efektivity a výkonu. To je v případě Diskové utility evidentní – taky. Rozhraní bylo celkově přepracováno, aby bylo jasnější a příjemnější.

Máte-li potřebu využívat Diskovou Utilitu, neváhejte a podívejte se na změny v OS X El Capitan. Můžete být ohromeni, jak je rozhraní zjednodušené a vylepšené zároveň. Pokud ne, nebojte se toho. Běžný uživatel Mac OS X nemusí diskovou utilitu vůbec používat.

Logicworks