Nový MacBook Pro – stojí skutečně za to?

Velmi očekávanou novinkou letošního podzimu bylo uvedení nových modelů přenosných počítačů z řady MacBook Pro. Již před oficiálním uvedením těchto počítačů uteklo několik informací – o tom, jak budou vybaveny novým ovládacím prvkem, jak budou vybaveny jinými konektory a podobně. Na konferenci 27. října byly oznámeny nové modely verzí s 13“ a 15“. A předpovědi se staly skutečností.

Vzhled

Na první pohled se na vzhledu počítače moc toho nezměnilo. Jde o design velmi podobný předchozím modelům z roku 2015. Pokud ale pozorně srovnáme parametry, zjistíme, že oba modely – tedy 13“ i 15“ model – jsou zhruba o 0,2 kilogramu lehčí než předchozí generace. Pro jednoduchou představu – pokud srovnáme nový model MacBook Pro 13“ se stávajícím modelem MacBook Air 13“, zjistíme, jsou téměř stejně těžké! Rozměry doznaly také změn a oba dva modely jsou zhruba o centimetr užší, zhruba o půl centimetru hlubší a několik milimetrů nižší. Neuvěřitelné, do jak malých rozměrů se dokáže vecpat takový výkon.

macbook-pro1
K dispozici je teď mnohem více konfigurací na přání a to včetně volby mezi stříbrnou barvou anebo vesmířně šedou. Tady jde v podstatě o technologii eloxace, tedy chemicko-tepelné zpracování hliníku s velikostí několika mikrometrů, která chrání samotný hliník před další oxidací. S touto technologií má společnost Apple dlouholeté zkušenosti. A jsem naprosto přesvědčený, že právě vesmírně šedá bude barva, se kterou se budeme setkávat nejčastěji.

Displej

Počítače MacBook Pro, jak název napovídá, by měly nabízet vysoký výkon pro uživatele, kteří pracují na více různých místech a vyžadují komfort stolního počítače. Jednou ze slabin modelů Pro jsem považoval Retina displej, který sice nabízel vysoké rozlišení a byl velmi komfortní pro dlouhodobou práci, ale barevnost a svítivost displeje pokulhávala za počítači iMac 4K nebo 5K, které se již delší dobu pyšní IPS displeji s gamutem P3.

macbook-pro2

Velmi vítaným zjištěním pro mne bylo, že nové modely MacBook Pro jsou schopny zobrazit stejný barevný gamut DCI P3. Nyní má Apple ve své stáji stolní počítače, přesnosné počítače, telefony iPhone i tablety, které nabízí zobrazování v tomto rozšířeném barevném spektru. Za zmínku stojí také fakt, že svítivost displeje je nyní 500 nitů. Předchozí modely měly svítivost 300 nitů. Myslím, že Ti z nás, kteří používají počítač v hůře osvětlených prostorech, tuto změnu přivítají s velkým nadšením.

Klávesnice a trackpad

Velkou změnou bude pro stávající uživatele klávesnice. Jistě si pamatujete na uvedení počítačů MacBook s klávesnicí s tzv. motýlkovým mechanismem, kdy jsou jednotlivé podpěry klávesy umístěny proti sobě jako křídla motýla. Jde o nový princip mechanismu klávesnice, který umožňuje rychlejší odezvu, nižší zdvih klávesy a nižší sílu potřebnou k vyvolání stisku klávesy. Zcela úpřimně jsou to právě poslední dva jmenované faktory, které mi nevyhovovaly na počítači MacBook, kde byla klávesnice poprvé uvedena. Nová inovovaná klávesnice řeší tento problém zdvihu – představte si to zhruba takto: pocit z klávesnice je takový, že stisk je „hlubší“ a uvolnění klávesy je „tvrdší“. Možná jde pouze o subjektivní problém, ale při delším psaní potřebuji dostat tu „správnou“ fyzickou odezvu.

macbook-pro3

Trackpad s technologií Force Touch, který byl uveden již v předchozích modelech, doznal také značných změn. Force Touch je vlastně elektronická náhrada fyzického prohnutí (klepnutí) destičky počítače. Pohybový motor vytvoří odezvu, která simuluje toto klepnutí. Možná se teď vydávám na pouť do hluboké minulosti, ale pamatujete, když trackpad nahoře vydával v různých rozích jiný zvuk anebo ještě častěji vpravo dole nefungoval, protože byl prostě ochozený? Výhodou Force Touch trackpadu je tedy samozřejmě fakt, že ať klepnete kamkoliv, vždy bude odezva stejná. Navíc, silnější promáčknutí pak znamená v dané aplikaci vyvolání sekundární funkce (např. v Safari zobrazení slovníku, apod.). V nové verzi je na vyvolání této sekundární funkce potřeba mnohem méně síly a tak je mi používání těchto sekundárních funkcí příjemnější. Nemám pocit, že si musím zlomit prst. A abychom nezapomněl – ano, velikost je konečně něco, co jsem vždy chtěl na přenosném počítači mít. V kombinaci s kapacitním perem si jej dokážu představit jako eventuální „mobilní“ náhradu tabletu.

Touch Bar a Touch ID

Pokdu jste vyzkoušeli funkci odemykání počítače hodinkami Apple Watch, Touch ID je něco, co si okamžitě zamilujete. Přenosný počítač obsahuje digitální část našeho života a jsou to právě data, která jsou na něm cenná.

macbook-pro-touchid

Bez záloh, bez šifrování disků a bez hesla si používání přenosného počítače nedokážu představit. A proto je zadávání takových hesel jako „chlupatakocicka14333“ nebo „QETUOP1234“ je načtením otisku prstu po pravé straně Touch Baru mnohem rychlejší.

Co je to vlastně Touch Bar?

Jde o náhradu funkčních kláves – těch malých F1 až F12 kláves – na klávesnici, které jsou využívány jako ovládací klávesy. Problémem těchto ovládacích kláves je, že to je vlastně jejich jediná reálná funkce. Apple přišel s nápadem využít tento prostor na přenosném počítači a nahradit jej dotekovým Retina displejem, který bude kontextově senzitivní podle aplikace v popředí. Jde o OLED displej, který podporuje Multi-Touch technologii a gesta známá z mobilních telefonů iPhone. Po pravé straně jsou základní nástroje, takže většina práce probíhá uprostřed Touch Baru. A ovládání je opravdu neuvěřitelně jednoduché. Navíc si uživatel může upravit sadu nástrojů pro Touch Bar z dostupných funkcí, které mu ten či onen vývojář nabízí.

macbookpro-touchbar

Zvyknout si na práci Touch Barem v kombinaci s větším trackpadem je velmi rychlé. Jak jsem si ale všiml, u některých aplikací (například Photos), je použití Touch Baru trochu krkolomné a prezentace možností převyšuje funkčnost. Domnívám se však, že jde o tak průlomový prvek, že dílčí změny směrem k lepší funkcionalitě budou následovat velmi brzy. Touch Bar je matný a očekávejte tedy, že na přímém slunci budete na něj vidět hůře než například v osvětlené místnosti.

Co je ale uvnitř?

Nové modely MacBook Pro 13“ a 15“ znamenají především výrazný posun ve výkonu. Pokud mohu srovnat modely 2015 a nové modely uvedené v roce 2016, mohu potvrdit, že posun ve výkonu je „cítit“. Hlavním prvkem a mozkem celého počítače je procesor. Tak například u předchozího modelu MacBook Pro 15“ byla použita 4. generace, kdežto v modelu 2016 jde o 6. generaci čtyřjádrového procesoru Intel Core i7. U 13“ modelu je v předchozí verzi 5. generace, naproti tomu je v modelech z roku 2016 použita 6. generace procesorů Intel i5 navíc rozšířenou o 64MB eDRAM, která kompenzuje pomalejší DDR3 paměť a dokáže tak poskytnout procesoru data ještě rychleji například při práci s grafikou.

macbook-pro-inside
Zdroj: iFixit.com

Další důležitá součást, která se vizuálně stará o to, jak rychle se dokáží vypočítaná data zobrazit, je grafická karta. Apple u modelů MacBook Pro 13“ používá integrované grafické karty Intel Iris Graphics. V předchozí verzi šlo o variantu Intel Iris Graphics 6100, nové modely mají Intel Iris Graphics 540 anebo 550. Rozdíl mezi verzemi 540 a 550 není zásadní (vyšší spotřeba energie a lehce vyšší výkon u 550). Zásadní je rozdíl oproti původní verzi 6100. V tomto srovnání obstojí nové modely MacBook Pro 13“ o 30% rychleji v takových operacích jako jsou výpočty nebo rendering. U modelů MacBook Pro 15“ jde zhruba o stejný posun – předchozí verze používala vestavěný grafický čip Intel Iris Pro anebo samostatný grafický čip AMD Radeon R9 M370X. Nové modely mají vždy vestavěný Intel HD Graphics 530 a na výběr jeden samostatný grafický čip Radeon Pro 450 s 2GB až Radeon Pro 460 se 4GB grafické operační paměti. Tu využijí především uživatelé pracující se 4K videem.

Operační paměť často přirovnávám k fotbalovému hřišti. Čím větší hřiště, tím více hráčů se tam vejde. Čím lepší povrch, tím lepší hra. Velmi vítám změnu u modelů MacBook Pro 15“, kde se zvýšila taktovací rychlost na 2133MHz a byly použity paměti typu LPDDR3 (Low Power DDR3). U levnějšího 13“ modelu bez Touch Baru zůstává stejná (tedy 1866MHz paměti LPDDR3) u dražšího jde opět o taktovací frekvenci 2133MHz a typ paměti LPDDR3. Je tedy dobré i u 13“ modelu myslet na celkovou výkonnost a spíše pošihlávat po modelu s Touch Barem (viz výše) v konfiguraci s 16GB RAM.

macbookpro-ram
Zdroj: iFixit.com

Poslední důležitá součást je diskové úložiště. V přenosných počítačích je problémem jeho kapacita, která je díky rozměrům takového počítače většinou menší a dále rychlost. Tady musím Apple pochválit hned dvakrát. Konečně jsme se dočkali možnosti mít vyšší kapacitu interního úložiště – a to až neuvěřitelných 2TB! Konečně můžeme své fotobanky, hudební knihovny a další kapacitně náročná data mít vždy sebou a přestat nosit sebou externí disky. Druhý parametr je rychlost. Tady Apple překonal sám sebe a nabízí teď o 100% rychlejší úložiště než dosud. Jenom pro představu – duplikování složky o velikosti 6,02GB trvalo 8,2 vteřiny na 15“ modelu. Blackmagic Speed Test naměřil hodnotu 1,82GB/s. A to už je pořádná porce dat. Pro srovnání si udělejte svůj test ([https://itunes.apple.com/cz/app/blackmagic-disk-speed-test/id425264550?mt=12]).

Baterie dosahují přibližně stejné kapacity, za zmínku snad stojí jen to, že baterie v modelech MacBook Pro 15“ mají o hodinu větší výdrž, než předchozí model. A 10 hodin práce na baterii určitě potěší 🙂

Celkově jde tedy o vyrazně vyšší posun ve výkonu oproti předchozím modelům. Zlepšil se také například BlueTooth, který nyní nabízí podporu protokolu 4.2 a mnoho dalších „drobností“ jako například interní reproduktory, kdy zvuk z přenosného počítače se dá dokonce i poslouchat 🙂 Škoda jenom, že v současné době nejsou na trhu čtyřjádrové procesory Kaby Lake, které by mohl Apple použít. Rád bych se také dočkal vyššího výkonu grafické karty – například ATI Radeon Pro 450 s výpočetním výkonem 1 teraflop je v porovnání s grafickými čipy GeForce GTX 1080, která má výkon až 9 teraflopů, je méně, nicméně jiný čip, který by se co takto tenkého MacBooku Pro vešel, zatím prostě není dostupný.

Konektory

Dostávám se zřejmě k nejkontroverznějšímu tématu mových modelů počítačů MacBook Pro, které jsem si nechal záměrně na konec. Tím jsou rozhodně konektory. Podle modelu jsou k dispozici dva nebo čtyři konektory typu Thunderbolt 3, který je schopný s konektorem USB-C. Identický konektor je pro napájení. Osobně toto sjednocení považuji za sympatický krok, protože nemusím řešit kam které zařízení zapojím. Počítač teď můžu nabíjet z pravé strany, což mi v práci vyhovuje více. Doma pak z levé strany. Audio konektor na sluchátka je také přítomen. Nicméně reálný stav ve světě periferií je takový, že naprostá většina výrobců (a tím mám na mysli jakékoliv periferie) používá různé typy konektorů. Vzpomínejte se mnou – USB, DisplayPort, Thunderbolt 2, apod. Proč tolik konektorů? Důvod je vlastně prostý. Výrobce má nakoupenou licenci na určitý typ rozhraní, nastavený výrobní proces na určitý typ, popřípadě vytvořeny softwarové ovladače. Konektory vyvíjí různá konsorcia, která udělují nebo neudělují licence, atd.

Zdroj: iFixit.com
Zdroj: iFixit.com

Změna na modernější typ připojení bude jistě nějakou dobu trvat, ale do té doby nezbude nic jiného, než pořídit něco, co budete dříve nebo později k tomuto počítači potřebovat. Tím mám samozřejmě na mysli redukce. Běžná tiskárna nebo tablet s USB 2.0 znamená redukci, zvuková karta s rohzraním Thunderbolt znamená redukci. Displej znamená znamená redukci. Po krátké úvaze a rešerši, kterou jsem si provedl, jsem nakonec dospěl k názoru, že existuje řešení a nejde o zásadní natož neřešitelný problém. Potřebujete Dock, tedy zařízení, kam zapojíte všechna svá zařízení a jedním kabelem jej připojíte k počítači. K mému velkému překvapení jsem našel výrobce OWC a Belkin, kteří již nabízejí tyto dockovací stanice s neuvěřitelným množstvím konektorů. Některé modely mají dokonce konektor na SD kartu, takže fotografie z mého fotoaparátu do počítače dostanu velmi jednoduše. Vyřešeno!

Finální verdikt

Na nových modelech MacBook Pro je znát, že Apple posouvá hranice možností přenosného počítače. Technologicky jde o velmi podařený počin a lze jen potvrdit, že jde určitě o nejlepší model, který kdy společnost představila. Oceňuji, že máte možnost si při nákupu nakonfigurovat počítač mnohem více podle vlastních potřeb. Horká Touch Bar je evidentně „horká“ i pro vývojáře, kteří teprve teď implementují funkcionalitu. Nevýhodu spatřuji v tom, že se Apple rozhodl radikálně sjednotit typy konektorů a musíte v počítat s dodatečným nákupem externího docku, abyste mohli nadále používat stávající periferie.


koupit-macbook-pro

Ivan Malík

CEO at Etnetera Logicworks s.r.o.