Novinky v iOS 11

Poslední novinkou v Apple světě je bezesporu vydání nového operačního systému iOS 11. Ten přináší pokročilé funkce především pro uživatele tabletů iPad. Nicméně ani uživatelé chytrých telefonů iPhone si nepříjdou zkrátka. Pojďte se s námi společně podívat, co se nám letos urodilo.

Automatické nastavení

Již při vybalení nového iPadu nebo iPhonu s operačním systémem iOS 11 na nás čeká první novinka. Je jím systém automatického nastavení, který podobně jako pro Apple TV umožňuje připravit zařízení k použití pouhým přiblížením k jinému aktivovanému zařízení. S pomocí Apple ID účtu se tak bezpečně naimportuje osobní nastavení i obsah.

Soubory? Soubory!

iPad je bezpochyby velmi efektivní pracovní nástroj. Od počátku je tradičně koncipován stejně jako iPhone tak, že si aplikace spravují dokumenty samy. Tento app-centrický model boří nová aplikace nazvaná jednoduše Soubory. Jde vlastně o správce souborů a složek pro iOS (tedy obdoba Finderu), který umí navíc se svým počítačovým bratrem synchronizovat například oblíbené složky anebo štítky.

Mezi další nesporné přednosti patří snadná integrace aplikace Soubory se službami typu Google Drive, DropBox, One Drive, Box a další. Tyto služby se v aplikaci Soubory zobrazí jako další položka v seznamu po levé straně. Lze tak nyní z jednoho místa soubory a složky snadno procházet, prohledávat, ale i organizovat. Pro poslední otevřené sboubory na nás čeká samostatná sekce.

Zkrátka nepříjou o své ani uživatelé chytrých telefonů iPhone, neboť stejnou aplikaci na svém telefonu po aktualizaci na iOS 11 najdou.

Dock? Dock!

Druhou velkou novinkou je bezesporu nový Dock. Jde o funkcionalitu určenou specificky pro iPad a principiálně – o naprosto zlomový pohled na jeho používání. Nepřipomíná Vám Dock ten z macOS? Ano, ano, nepletete se a stejně jako jeho počítačový protějšek je rozdělený na dvě části – v levé části jsou oblíbené aplikace, které si sami organizujete a na pravé straně Docku vidíte poslední otevřené aplikace anebo ty, které máte právě otevřené na iPhonu nebo Macu.

Jde o prvek, který je přístupný v každé aplikaci, tedy nejenom na ploše. Stačí přejet prstem ze spoda obrazovky nahoru a můžete z něj hned otvírat či přepínat aplikace. Pokud byste v pohybu pokračovali dále, zobrazí se Ovládací centrum (viz níže). Obráceným pohybem se Dock skryje. Dock používá technologii Continuity a Handoff, je tedy potřeba mít tyto funkce zapnuty.

Ovládací centrum

Obzvlášť chytré telefony iPhone používáme každý den (samozřejmě kromě telefonování) jako záznamník, fotoaparát, úkolníček a podobně. Nové ovládací centrum v iOS 11 nabízí naprosto nečekané možnosti a název Ovládací centrum tak naplňuje své poslání. Nyní lze totiž ovládat nejenom základní aspekty zařízení jako například hlasitost nebo jas, ale jsou dostupné další prvky jako například svítilna, lupa, stopky, budík, elektronická peněženka, fotoaparát, ovladač Apple TV, kalkulačka, poznámky anebo diktafor. Můžete tak jedním stiskem začít psát poznámku i ze zamčené obrazovky.

Pro ztlumení světla v obývacím pokoji slouží ovládací prvky Domácnosti. A jako poslední perlička je tlačítko pro nahrávání toho, co se děje na obrazovce. K dalším funkcím se v Ovládacím centru dostanete pomocí 3D Touch. Na obrázku jsou možnosti jasu displeje, přehrávání a konektivity.

Multitasking

Na tabletu iPad lze použít dvě aplikace současně. Tomuto režimu se říká Multitasking (ano, s velkým M). Multitasking jde ve verzi iOS 11 o krok dál a přináší nové a intuitivnější prvky. Můžete tak například odpovídat na e-mail během toho, kdy se díváte na video. Po spuštění libovolné aplikace si zobrazte Dock a klepnutím a přidržením ikony zvolené druhé aplikace se zobrazí okno Slide Over, které navíc můžete umístit nově i do levé části – to může být příjemné v některých situacích, kdy po aplikace pravé straně není komfortní. Navíc jsou obě aplikace jsou v režimech Slide Over i Split View stále aktivní. Novinkou, která souvisí s Multitaskingem je možnost přetahování (Drag & Drop). Nyní tak lze přesouvat text, fotky a soubory z jedné aplikace do jiné. Na Multi-Touch displeji iPadu to vyloženě připomíná práci na počítači. Chytnout a přesunout lze prakticky cokoli a kdekoli na obrazovce.

Klávesnice QuickType

Jestli správce souborů bylo něco, co u tabletů iPad zbytečně snižovalo jejich použitelnost, druhým největším problémem byla klávesnice. V prvních verzích byla klávesnice nedokonalá a tento problém se pokusilo řešit tzv. rozdělení klávesnice. Tímto “roztržením klávesnice” nemusel uživatel natahovat tolik place. O mnoho lepší přístup ovšem nabízí iOS 11 s novou klávesnicí QuickType. Písmena, číslice, znaky, interpunkční znaménka – všechno je teď dostupné bez přepínání a to na stejné klávesnici. Například horní řada kláves s českými znaky obsahuje současně i číslo, stačí rychle přejetím po klávese nahoru vyvolat volbu.

Také uživatelé chytrých telefonů iPhone si příjdou na své. Apple na ně myslel a mají možnost využít klávesnicí QuickType především v případech, kdy je potřeba ovládat telefon jednou rukou. Podržením klávesy emotikonů nebo přepínání klávesnic, se vybere režim psaní jednou rukou a klávesy se posunou blíž k palci.

AirPlay 2

Několik týdnů před oficiálním uvedením iOS 11 jsem řešil problém s přehráváním hudby. Dvě zásadní otázky, které jsem si kladl, byly vlastně docela prosté. Proč z iTunes v počítači mohu přehrávat zvuk na více zařízeních najednou a z iOS ne? A znamená to, že nebude možné přehrát skladby přes více reproduktorů HomePods? Odpověď jsem dostal nedlouho poté v podobě iOS 11, který je vybaven technologií AirPlay 2. Ta umožnuje přehrávání zvuku na více systémem a reproduktorech zároveň. Mužu si tak pustit písničku v obýváku a kuchyni zároveň anebo upravit hlasitost v kterémkoli pokoji. Jednotlivé zvukové streamy jsou samozřejmě synchronizovány a nedochází tak k fázovému posunu.

Live Photos

Kouzlo Live Photos leží v tom, že se místo zachycení fotografie zaznamená krátké video, které tak může obsahovat nečekaně překvapivé momenty. Novinkou v iOS 11 jsou nové efekty (Smyčka, Odrážení a Dlouhá Expozice), které činí z Live Photos expresivnější, nápaditější a zábavnější momenty.

Efekt Smyčka změní Live Photo na videosmyčku. Grimasy obličeje tak dostanou vyloženě komický ráz. Díky efektu Odrážení se přehraje Live Photo do konce a pak zase zpátky. A nakonec efekt Dlouhá expozice umožňuje imitovat efekt fotky s dlouhou expozicí jaký známe ze zrcadlovek. Z vodopádu se tak stane kouzelně rozmazaná vodní stěna 🙂

Výběr smyček se zobrazí vysunutím fotografie nahoru. Pod efekty se zobrazí ještě mapa, kde byla fotografie pořízena. Navíc lze záběry pro smyčky upravit ručně anebo dát na doporučení aplikace Fotky.

Fotoaparát

Také fotoaparát doznal změn a nové filtry, které jsou evidentně inspirované klasickými styly vyvolávání fotek, posouvají fotoaparát iPhonu o třídu výše. Stejně tak jako jsme psali v minulém čísle v článku o macOS High Sierra, lze v iOS 11 využít novou kompresní technologii, která umožňuje pořizovat fotografie anebo videa ve identické kvalitě jako předtím, ovšem s poloviční velikostí. Jde o formáty HEIF a HEVC respektive (viz minulé číslo Fontu).

Poslední novou funkcionalitou aplikace Fotoaparát, která stojí za zmínkou, je možnost načítat QR kódy.

 

 

Zprávy

Dostalo se také na aplikaci Zprávy. Již v minulé verzi byla aplikace značně přepracována a rozšířena například o nálepky anebo emotikony. V této verzi iOS dojde na synchornizaci zpráv mezi zařízeními. Zprávy se tak budou synchronizovat napříč všemi zařízeními a tedy při smazání konverzace nebo zprávy na jenom se změny automaticky promítnou na všech ostatních. Tato funkcionalita není ještě aktivována, doufejme tedy, že na ní dojde hned s další aktualizací.

Nově jsou zde i obrazovky při posílání s efektem – konkrétně Ozvěna a Reflektor. A nová lišta aplikací zpřehlednila používání dalšího obsahu jako právě nálepky anebo již zmiňované emotikony.

Mimochodem, pokud si nastavíte trvalé oznámení pro Zprávy, ty nezmizí, dokud je ručně neodstraníte. Jde opět o příjemnou novinku v iOS 11, kterou lze použít pro všechny aplikace využívající Push notifikace.

Režim Nerušit

Váš iPhone rozpoznává pohyb a pokud vyhodnotí pohyb jako jízdu v autě, zamkne telefon, aby se řidič mohl soustředit na jízdu. Pokud někdo pošle na takové zařízení zprávu, dostane automaticky odpověď (viz obrázek). Lze také nastavit, že tento režim bude aktivován v případě, že se zařízení připojí k Bluetooth systému auta.

Mapy

Mapy jsou rozšířeny o asistenta pro řazení do pruhů a rychlostní limit. Zatím jsou tyto informace dostupné pouze pro některé země, ale jak je vidět, Apple počítá s naší zemí a podpory se dočkáme zřejmě velmi brzy. Druhou novinkou pro výletníky a cestovatele je zobrazení informací o velkých letištích a nákupních centrech po celém světě. Zjistíte tak rychle, které restaurace na letišti anebo prodejny v nákupním centru jsou.

Apple Pencil

Nezbytným doplňkem pro iPad Pro je Apple Pencil. Společně s iOS 11 lze na iPadu Pro nově anotovat PDF dokument nebo snímek obrazovky. Druhou vychytávkou je možnost vytvářet poznámky pouhým klepnutím na zamčenou obrazovku iPadu Pro. Vše se automaticky ukládá do aplikace Poznámky. Paráda!

Novinkou v iOS 11 je i Skener dokumentů v Poznámkách. Ten automaticky rozpozná a naskenuje dokument, ořízne okraje a odstraní případné zkreslení nebo odlesky. Pak je velmi snadné vyplnit prázdná pole anebo sepodepsat s Apple Pencilem a poslat dokument zpět. Navíc umí Spotlight rozpoznat ručně psané písmo v Poznámkách a nabídnout je ve výsledcích vyhledávání.

Nový App Store a Apple Music

Přestavěný App Store pomůže objevovat nové aplikace a hry. Každý den v něm vycházejí články expertů. Obsahuje také samostatný panel Hry, seznamy nejrůznějších druhů aplikací a spoustu zajímavostí.

Novou Apple Music využijí fanoušci a hudebníci díky možnosti sledování ,  hudbu a muzikanty ti teď pomůžou objevovat kamarádi. Každý z vás může mít na Apple Music profil s vlastními sdílenými playlisty i s oblíbenými alby a stanicemi.

Rozšířená realita

Poslední velkou novinkou, kterou bychom měli zmínit, je iOS Augmented Reality (zkráceně AR). Díky ARkitu se iPhone stal největší platformou pro rozšířenou realitu na světě. Apple Store je zaplaven hrami a aplikacemi, které podporují AR. Pomocí nejnovějších technologií rozšířené reality si snadno navrhneš nový interiér, podíváš se do neznámého města anebo si třeba vyzkoušíš nové tetování. Fantazii se meze nekladou.

Tak co říkáte? Málo toho letos opravdu není 🙂

Comments
Logicworks