Nové aktualizace přináší podporu AirPlay 2 pro chytré televizory

Dne 13. 5. 2019 vydala společnost Apple aktualizaci operačních systémů iOS 12.3 a macOS 10.14.5. Kromě průběžné opravy chyb přináší novou funkcionalitu protokolu AirPlay 2. Uživatelé některých chytrých televizorů mohou začít streamovat obsah bez nutnosti použít Apple TV. Ve firmách a školách se tak prezentace stávají mnohem jednodušší.

Co to je AirPlay?

Protokol AirPlay se skládá ze dvou částí – streamování hudby a zrcadlení obsahu. Poprvé byl uveden v roce 2010 ještě pod názvem „AirTunes“ a sloužil pouze pro streaming hudby na zařízení AirPort Express. Ještě téhož roku došlo k přejmenování protokolu na „AirPlay“ a v roce 2011 přibyla funkce zrcadlení obrazovky na Apple TV. Díky snadné konfiguraci získal na popularitě a výrobci Wi-Fi reproduktorů začali tento protokol postupně implementovat ve svých nových produktech. V roce 2016 debutoval na platformě Android díky prvnímu telefonu HTC s podporou AirPlay. Vývojáři přidali podporu streamování hudby i do aplikace iTunes pro Windows a doplnili tak rodinu o další platformu.

 

Jak AirPlay funguje?

Základní princip fungovaní je velmi jednoduchý – ekosystém se skládá z vysílače a příjmače nebo více příjmačů, které jsou na stejné Wi-Fi nebo jsou vzájemně propojeny ad-hoc sítí. Vysílačem může být Mac nebo PC, iPhone, iPad, stejně jako Apple TV HD/4K (přehráváním zvuku na HomePodu přebírá roli vysílače) a samozřejmě HomePod.

Vysílač pomocí TCP a UDP protokolů zahájí komunikaci mezi zařízeními. Po výměně klíčů zahájí přenos zašifrovaných dat do příjmače a to včetně metadat jakými může být například informace o výsledné hlasitosti hudby. Zapnutím volby „Require device verification“ na Apple TV lze zajistit, že bude vyžadována novější verze operačního systému a tím zajištěna vyšší bezpečnost přenosu dat.

Příjmačem mohou být opět zařízení Apple TV HD/4K, HomePod či jiné reproduktory kompatibilní s AirPlay. Mezi výrobce, kteří tento protokol již implementovali, patří:

 

Bang & Olufsen Devialet
Beats Dynaudio
Bluesound Libratone
Bose Marantz
Bowers & Wilkins McIntosh
Definitive Technology Naim
Denon Polk

Podporu technologie AirPlay dostanou také zařízení Roku a Amazon Fire TV.

 

 

Novinky v protokolu AirPlay 2

Co přináší nová verze? Většina změn se v nové verzi protokolu soustředí na streamování hudby. Mezi ty nejdůležitější patří:

Multi-room playback

Díky nové funkci Multi-room playback mohou uživatelé streamovat hudbu současně do několika různých zařízení. Přehrávání je automaticky synchronizováno tak, aby nedošlo k fázovému posunu mezi jednotlivými příjmači nebo v horším případě k nestejně dlouhému zpožďování zvuku.

Enhanced buffering

Protokol AirPlay 2 nabízí oproti předchozí generaci výrazně rychlejší způsob práce s vyrovnávací pamětí (bufferem). Spouštění přehrávání nebo přepínaní mezi skladbami je o poznání rychlejší. Buffer je navíc extrémně velký. Pro představu jde řádově jde o několik minut. Vývojáři aplikací mohou buffer implementovat dvěma způsoby – jednodušším způsobem pomocí Simple Enhanced Buffering nebo komplexnější metodou Flexible Enhanced Buffering, která umožňuje mimo jiné preprocesing zvukového signálu.

Multi-device control

Tuto funkci ocení především uživatelé, kteří vlastní více zařízení. Streaming hudby tak lze zahájit například na iPhonu a později přehrávání ovládat z iPadu.

Podpora chytrých televizorů

Zajimavější je možnost zrcadlení obsahu na chytrých televizorech. Díky novým verzím operačních systémů macOS a iOS lze obsah zrcadlit do televizorů, které jsou s novou technologií AirPlay 2 kompatibilní. Jde především o televizory Sony, LG a Samsung. Výrobce Vizio, který patří také mezi podporované, k velké škodě zatím neprodává zařízení na lokálním trhu.

Sony LG Samsung Vizio
řada Z9G (2019) OLED modely (2019) řada 4 (2018) řada P Quantum X (2019)
řada A9G (2019) řada NanoCell SM8X (2019) řada 5 (2018) řada P a P Quantum (modely 2016 až 2019)
řada X950G (2019) řada NanoCell SM9X (2019) řada 6 (2018 a novější) řada M a nové M Quantum (modely 2016 až 2019)
řada X850G (55″, 65″, 75″ a 85″ modely 2019) řada UHD UM7X series (2019) řada 7 (2018 a novější) řada E (UHD modely 2016 až 2018)
řada 8 (2018 a novější) řada V (2019)
řada QLED (2018 a novější) řada D (2018)
řada The Frame (2018 a novější)
řada The Serif (2019)
Podpora technologie HomeKit

Všechny podporované chytré televizory budou podporovat také HomeKit, tedy kromě televizorů Samsung, které získaly pro změnu exklusivní přístup do aplikací iTunes Movie a TV Shows.

„Play new Avengers movie on living room tv.“

Vizio HomeKitDíky podpoře technologie HomeKit je zařízení začleněno do ekosystému homeKit a v aplikaci Home jej můžete zařadit do scén nebo použít automatizaci. Lze tak zapnout nebo vypnout televizor na základě polohy iOS zařízení nebo času, změnit hlasitost nebo vstupní zdroj signálu. Díky hlasovému ovládání Siri lze pro změnu zahájit přehrávání filmů, seriálů a hudby z iOS zařízení na televizoru. Počítá se s podporou formátů 4K a Dolby Vision HDR.

Stejně tak mohou být všechny inteligentní návrhy Siri, které se zobrazí na iOS zařízení, přehrány na posledně vybraném televizoru stisknutím jednoho tlačítka. Tato funkcionalita počítá s polohou a časem a naposledy vybraný televizor tak může být jiný doma a v práci. Za zmínku stojí fakt, že všechny inteligentní návrhy Siri jsou generovány na iOS zařízení a nedochází k odesílání osobních dat.

Comments
Logicworks