Lepší nastavení pro TextMate

Boj o nejlepší textový editor pro Mac OS X je nelítostný. Vzniká mnoho nových aplikací, některé jsou lepší v jedné oblasti, některé lepší v té druhé. Všechny srovnávací tabulky mají však vždy jednotného jmenovatele – aplikaci TextMate.

A to zcela poprávu. Vyhrál srdce webových vývojářů a vývojářů aplikací díky širokému spektru funkcí jako správa projektu, regex funkce pro vyhledávání a náhradu textu. Mezi ty nejlepší, které využívají administrátoři systému, pak patří možnost editovat skryté systémové soubory komfortnějším způsobem. V roce 2012 se z placené aplikace stala open source verze 2.0 a její vývoj se tím značně zrychlil. Nově začal TextMate využívat Extended atributy systému Mac OS X. Tam zapisuje některá nastavení pro konkrétní dokument. V některých situacích jde však o nežádoucí vlastnost, a proto je nutné tyto Extended atributy posléze odstranit příkazem:

sudo xattr -d "název_atributu" název_souboru

Jak je patrné, konstrukce takového příkazu je příliš zdlouhavá. Potřebujeme tedy jednoduchý textový editor, který otevře systémový soubor, uloží provedené změny a nepřidá k souboru další informace. Naštěstí TextMate myslí i na tyto situace a nabízí jednoduché řešení. Změnou předvoleb aplikace lze nastavit, na kterou diskou jednotku nebude TextMate zapisovat Extended atributy. Po spuštění aplikace Terminal vložte tento příkaz:

defaults write com.macromates.TextMate.preview volumeSettings '{ "/" = { extendedAttributes = 0; }; }'

Příkaz vypne zápis Extended atributů pro startovací disk („/“).

Ivan Malík

CEO at Etnetera Logicworks s.r.o.