Kontrola zálohování Time Machine

Time-Machine-Watcher

Během doby, po kterou se Time Machine používá, vzniklo několik scénářů zálohování. Tím nejjednodušším je jistě zálohování lokálních disků na externí úložiště. Například produkty typu Time Capsule dokážou obstarat bezdrátové zálohování pro celou domácnost. U serverů existuje několik možností, jak provést jejich zálohu s pomocí Time Capsule.

Nejjednodušší varianta je ukládání sekvenčních kopií na druhý interní disk serveru. Hlavní předností tohoto řešení je jeho snadné a rychlé nastavení. Pokud zapojíme dva interní disky do RAID 0 a přidáme externí úložiště pro ukládání sekvenčních kopií, vytvoříme systém zálohování, který je odolnější proti poškození. Pokud by došlo k havárii, existuje jiná kopie dat mimo vlastní hardware serveru.

Mac OS X Server však zatím nenabízí možnost monitovat, jestli k zálohování dochází nebo nedochází a nechává tak velký prostor pro potencionální problémy. Jediný způsob takové kontroly by byla vizuální kontrola nastavení Time Machine. Leda, že by…

Ano, leda že bychom si naprogramovali nějakého hlídače, který by tuto kontrolu prováděl automaticky a v případě problémů by zaslal email na zadanou adresu. Proto jsme takového hlídače vytvořili. Stáhnout si jej můžete zde.

Po instalaci je potřeba změnit emailovou adresu, na kterou se notifikace o neúspěšném provedení zasílá. Tuto úpravu proveďte příkazem v Terminalu:

sudo pico /Library/Application Support/Logicworks/TimeMachineWatcher.sh

A zaměňte oba výskyty výrazu jmeno@domena.cz za email, na který chcete, aby Vám notifikace chodily. Hlídač každé dvě hodiny kontroluje, jestli není záloha Time Machine starší než jeden den. Pokud ano, pošle notifikační email administrátorovi serveru. Pak stačí znovu spustit zálohování a zkontrolovat, jestli je záloha čitelná.

Comments
Ivan Malík

CEO at Etnetera Logicworks s.r.o.