Společnost Apple začala psát novou kapitolu dějin operačního systému macOS. Jde o zcela novou verzi systému známého stabilitou díky UNIXovému jádru a jednoduchostí ovládání. A že jde o naprosto zásadní aktualizaci, lze poznat z číslování verze. Na poslední chvíli došlo ke změně a my tak již nehovoříme o macOS 10.16, ale rovnou o macOS 11.

MacOS Big Sur

Jaké změny však nový systém přináší? Rozdělme je na dvě skupiny – změny v backendu systému a ve frontendu.

Změny pod kapotou systému

Samotné jádro systému doznalo pouze drobné změny a všechny testované aplikace šlo spustit bez nejmenších problémů. Do budoucna lze však očekávat, že změny v iOS nebo iPadOS budou aplikovány také v macOS. Letos jde například o vyšší stupeň bezpečnosti systému představený v iPadOS, který si našel cestu rovněž do iOS i macOS.

Naprostou novinkou je Rosetta 2. V podstatě jde o proces překladu, který umožňuje uživatelům spouštět x86_64 instrukce na procesorech Apple Silicon. Pokud spustitelný soubor obsahuje pouze instrukce pro procesory Intel, spustí operační systém automaticky vrstvu Rosetta 2 a zahájí proces překladu. Po dokončení překladu systém spustí přeložený spustitelný soubor namísto originálu. Samotný proces však vyžaduje určitý strojový čas a uživatelé mohou zaznamenat nepatrně delší čas spouštění.

Rosetta 2 tak usnadňuje vývojářům přechod na procesory Apple Silicon a poskytuje jim dostatečný čas na vytvoření univerzálního binárního kódu aplikace. A tím se dostáváme k další novince systému Big Sur – Universal Binary 2. Princip je opět velmi jednoduchý, v aplikaci jsou zabaleny dva binární kódy – jeden, který je určen pro procesory Intel, a ten druhý je určen pro procesory Apple Silicon.

Apple již jednou prodělal přechod z procesorů PowerPC na Intel, při které použil překladač Rosetta a model distribuce dvojího kódu aplikací Universal Binary. Proto nemám žádné obavy, že by se vývojáři potýkali s jakýmikoliv problémy. Ve většině případů stačí v Xcode projektech přidat další target.

Druhou skupinou změn je frontend, tedy uživatelské rozhraní. A zde se událo změn hned několik, a to poměrně zásadních. Držme si klobouky a pojďme se podívat na jednotlivé z nich.

Největší změna – nový design systému

Ruku v ruce s oznámeným přechodem na ARM procesory mění Apple design operačního systému macOS. Proč? Důvod se nabízí sám – nový vzhled unifikuje platformy iOS, iPadOS a macOS a umožňuje tak zeštíhlit vývoj aplikací pro všechny uvedené platformy.

MacOS Big Sur změna designu

Ovládací centrum

Nový operační systém si půjčuje řadu prvků z iOS nebo iPadOS včetně nastavitelného Ovládacího centra, kde můžete přepínat jas, nastavit funkci Nerušit a měnit další nastavení podle vašeho výběru.

MacOS Big Sur Ovládací centrum

Ikony a obrázky

Nová verze přináší přepracovaný vzhled ikon. Ikony aplikací jsou více konzistentní s ostatními platformami, nicméně si zachovávají realistický styl vykreslování tolik typický pro macOS. Ikony dokumentů jsou pak kombinací ikony aplikace a známé ikony se složeným rohem.

Ikonografie nástrojů nově používá symboly z písma SF Symbols. Tato změna přináší silnou vizuální konzistenci. Například ikony funkcí Nastavení, Odemčení nebo Sdílení jsou nahrazeny symboly z uvedeného písma.

Barevné akcenty

V systému macOS 11 lze vybrat barvu tlačítek aplikace, zvýraznění výběru a nově piktogramů v postranním panelu. Pokud nastavíte Barevný akcent na „Multicolor“, hodnota Barevného akcentu se aplikuje také na piktogramy postranního panelu (například ikona iCloudu).

Okna a režimy zobrazení

V celém systému macOS 11 okna přejímají vizuální model známý z iOS. Typické okno obsahuje postranní panel, panel nástrojů, ovládací prvky a obsah. Rohy takového okna mají oproti předchozí verzi větší poloměr.

Ve výchozím nastavení jsou panely nástrojů vyšší. Názvy oken mohou být zobrazeny inline a ovládací prvky a položky panelu nástrojů nejsou již ohraničené rámečkem. Plocha okna je tak lépe využita.

Tabulkové zobrazení je celkově větší – nabízí vyšší řádky, větší velikost písma a větší prostor mezi položkami. Tím dochází k větší vizuální separaci uvnitř a kolem obsahu tabulky. Co je však poněkud matoucí, je záhlaví sloupců tabulek, které ztratilo oddělovací čáru a při skrolování se může vizuálně smazávat rozdíl mezi záhlavím a řádkem tabulky.

Postranní panely

macOS 11 používá pro postranní panel celou výšku okna. V postranním panelu jsou větší výchozí rozestupy položek, výška řádků a velikost piktogramů. Zvýraznění vybrané položky používá zaoblený roh.

Ikonografie v postranním panelu je opět barevná a velmi obdobná z iOS 14.

Listy aplikací

Modální okno ve formě listu aplikace se již nespouští ze spodního okraje panelu nástrojů nadřazeného okna. V systému macOS 11 je list obdélníkové zobrazení s výrazně zaoblenými rohy, které se zobrazí nad zašedlým nadřazeným oknem.

Okna upozornění

Upozornění jsou obdélníky podobné kartám, které používají stejný poloměr rohu jako všechna ostatní okna v systému MacOS 11. V rámci výstrahy je většina obsahu zarovnána na střed. K zdůraznění destruktivní akce ve výstraze lze použít červený text. Problematická je průsvitnost tohoto okna, neboť se vlastní text čte hůř.

Řádek nabídek

macOS 11 zavádí vizuální změny v řádku nabídek a v jejich obsahu. Řádek nabídek je nyní vyšší a průsvitný. Barva písma se mění v závislosti na barvě pozadí plochy. Nabídky jsou větší s většími rozestupy mezi jednotlivými řádky a zvýraznění vybrané položky používá zaoblený roh.

Barva klávesových zkratek po pravé straně nabídky je pak potlačena, aby vizuálně nerušila.

Ovládací prvky

Aktualizované ovládací prvky – jako například zaškrtávací políčka, vyskakovací tlačítka, tlačítka a segmentované ovládací prvky – opět kopírují vzhled prvků iOS.

Typografie

Počínaje macOS 11 je písmo SF Pro jediný balíček, který obsahuje piktogramy pro všechny podporované váhy (normální, tučné atd.) – ve svislých i kurzívních řezech. Proměnný formát také podporuje optické zvětšování nebo zmenšování písma.

Widgety

V novém systému můžete vytvářet widgety v malých, středních a velkých velikostech. Uživatelé si po přidání widgetu do Centra oznámení sami vyberou velikost, kterou chtějí.

Centrum oznámení

Další novinkou je nové Centrum oznámení, kde najdete všechna vaše oznámení a widgety v jednom sloupci. Upozornění jsou tříděna od nejnovějších a seskupena podle souvisejících oznámení.

MacOS Big Sur Oznamovací centrum

Předvolby aplikací

Okno Předvoleb může použít symboly z písma SF Symbols. Pozice nadpisu zůstává nadále nad tlačítky. V případě potřeby však mohou jednotlivá tlačítka na panelu nástrojů obsahovat barvu.

Nové Safari je rychlejší a více osobní

Webový prohlížeč Safari byl poprvé představen v roce 2003 a od té doby se vypracoval na druhý nejoblíbenější prohlížeč pro počítače i pro mobilní telefony (na prvním místě vévodí Google Chrome).

Nejnovější verze Safari nabízí velmi rychlé prohlížení, nízký dopad na baterii a až o 50% rychlejší zpracování JavaScriptů (oproti Google Chrome).

Záložky byly přepracovány – ve výchozím nastavení se zobrazují favicony a uživatelům se zobrazuje rychlý náhled na stránku.

MacOS Big Sur Safari

Uživatel má také možnost upravit si výchozí stránku a povolit (nebo naopak zakázat), co se zobrazuje – například iCloud záložky, doporučení Siri nebo Seznam četby. Dodám, že změnu pozadí výchozí stránky, kterou umí Google Chrome již delší dobu, nyní Safari umí také.

MacOS Big Sur Safari2

Apple navíc přidal funkci, která umožňuje rozšíření prohlížečů Chrome a Firefox snadno přenést do Safari. To je samozřejmě velké plus pro vývojáře.

Ochrana soukromí v prohlížeči Safari byla vylepšena – zpráva o ochraně osobních údajů umožní uživatelům zjistit, které trackery při návštěvě webových stránek Safari blokuje.

Safari má vestavěnou možnost překladu pro překlad celých webových stránek jediným kliknutím. Zatím pro prvních sedm jazyků, mezi kterými čeština není. Snad jednoho dne. :-)

Rozšířené možnosti aplikace Zprávy

Aplikace Zprávy obsahuje nové nástroje pro lepší správu důležitých konverzací. Uživatelé mohou nyní připnout své oblíbené konverzace na začátek seznamu zpráv a získat k nim rychlý přístup.

Vyhledávání bylo zcela přepracováno - výsledky jsou uspořádány podle odkazů, fotografií a odpovídajících výrazů v duchu iPadOS 14. Uživatelé tak mohou rychle najít to, co hledají.

Efekty zpráv umožňují uživatelům přidat ke svým zprávám osobnost pomocí balónků, konfet a dalších. Už jsem nevěřil, že se toho dočkáme – vždyť tato funkcionalita je na iOS již několik let. Vítejte konfety. Je čas to pořádně oslavit.

Uživatelé nyní mohou vytvářet a přizpůsobit si své Memoji na počítači a vyjadřovat se pomocí Memoji samolepek a reflektovat tak jejich náladu a osobnosti. Výběr obrázků byl taktéž přepracován.

MacOS Big Sur zprávy

Nové funkce skupinových zpráv zefektivňují interakci s rodinou, přáteli a kolegy. Uživatelé mohou pro svou skupinovou konverzaci nastavit fotografii nebo emoji, která je sdílena mezi všemi členy skupiny.

Vložené (neboli inline) odpovědi umožňují uživatelům přímo reagovat na zprávu.

Možná se ptáte, proč jsou tyto změny důležité? Je zde cítit tlak společnosti Apple na větší využívání aplikace Zprávy, která se tak má stát konkurencí pro Facebook Messenger nebo WhatsApp.

Nové Mapy

Aplikace byla kompletně přepracovaná a přináší nové možnosti objevování míst, která chcete navštívit.

MacOS BigSur Mapy

Nová funkce Look Around nabízí 360° pohled cíle. Podrobné vnitřní mapy letišť a nákupních center nabízí lepší orientaci v těchto prostorech.

Cyklistické výlety a výlety na elektrických vozidlech mohou být vytvořeny na počítači a odeslány do iPhone. Odhadovaný čas příjezdu (ETA) může být naopak sdílen s počítačem.

Ostatní změny

Aplikace Fotografie rozšířila možnosti úprav pomocí nového nástroje Retouch, za kterým stojí rozšířený Engine pro strojové učení (CoreML). V Apple Music byla přepracována sekce Poslouchejte, která obsahuje nová vydání, rozhovory s umělci a přizpůsobené seznamy skladeb.

Videokamery podporující HomeKit Secure Video nyní v aplikaci Home podporují zóny rozpoznávání obličeje a zóny aktivity, AirPods mají lepší podporu automatického přepínání zařízení a Siri může odpovědět na mnohem širší škálu otázek než dříve.

macOS Big Sur přináší také rychlejší aktualizace systému, které jsou spuštěny na pozadí. Tím je  snazší udržovat Mac aktuální.

Mezi další nové funkce patří zobrazení Využití historie baterie za posledních 10 dní, podpora Rodinného sdílení pro aplikace s předplatným, rychlé úpravy stylu a vylepšené vyhledávání v aplikaci Poznámky, možnost přiřazovat připomenutí lidem v aplikaci Připomenutí, vylepšený výkon pro Spotlight a počasí a zprávy o srážkách po minutách v aplikaci Počasí.

Ochrana osobních údajů

Ochrana osobních údajů je jádrem „Mac Experience“. MacOS Big Sur nabízí uživatelům ještě větší transparentnost a kontrolu nad jejich daty. Nové informace o ochraně osobních údajů podrobně uvedené v obchodě Mac App Store pomohou uživatelům pochopit postupy ochrany osobních údajů aplikací před jejich stažením, včetně typů dat, které aplikace mohou shromažďovat – například použití, kontaktní informace, nebo umístění.

Na současném stavu beta verze je vidět, že je vývoj systému v plném proudu a zatím nedoporučuji macOS Big Sur v produkčním prostředí. Nicméně uvedené novinky jsou velmi slibné a těším se na podzimní uvedení ostré verze.

Další články z WWDC 2020